Jak wychowywać pewne siebie dziecko

Jak wychować pewne siebie dziecko

Pewność siebie pomaga osiągnąć sukces w życiu, dlatego warto rozwijać tą cechę od najmłodszych lat

Gdy zaczyna się okres kształtowania osobowości dziecka, rodzice stają przed ważnym zadaniem: pomóc mu rozwinąć pewność siebie. Obecność tej cechy charakteru świadczy o tym, że wychowujecie je prawidłowo. I na odwrót, jeżeli dziecku brak pewności siebie, znaczy to, niestety, że popełniacie błędy. Obawa przed ewentualną porażką może być poważną przeszkodą w przyszłym budowaniu kariery. Więc rodzice powinni zachęcać i wspierać dzieci, gdy usiłują stawiać czoła wyzwaniom. Jak najwcześniej rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, by rozwinąć w nich pewność i pozytywne myślenie.

Rozpatrzmy, co powinni zrobić rodzice by tego dokonać.

Rady dotyczące rozwijania w dziecku pewności siebie

Szanujcie zdanie dziecka

Jednym z głównych powodów niepewności dziecka jest to, że w rodzinie nie zwraca się uwagi na jego zdanie i nie ceni się go. Jeżeli chcecie wychowywać dziecko w pozytywnej atmosferze, powinniście zacząć uwzględniać jego zdanie. Jeżeli dziecko jest jeszcze małe, nie może oczywiście rozstrzygać spraw rodzinnych. Mimo to warto jednak zasięgać jego opinii w tych sprawach, nawet po prostu po to, by nauczyło się formułować swoje zdanie. Poza tym, dodaje mu to pewności i podnosi samoocenę.

Pozwólcie dziecku uczyć się na własnych błędach

Nie jesteśmy w stanie uniknąć błędów, ale zawsze staramy się wyciągnąć z nich wnioski. Obowiązkiem rodziców jest strzec dziecko przed błędami nie do naprawienia. Jednak czasem rodzice są tak tym przejęci, że chronią je globalnie, nie pozostawiając mu zupełnie szans nauczenia się czegoś na jego własnych błędach. Możliwość popełniania i naprawiania własnych drobnych błędów dodaje dziecku poczucia niezależności i pewności siebie, jak również przysparza pożytecznych doświadczeń życiowych.

Pozwólcie dziecku na samodzielne decyzje

Osoby o niskiej samoocenie przeważnie polegają na innych w podejmowaniu decyzji i stale oczekują ich wsparcia. Pozwólcie maluchowi samodzielnie dokonywać wyboru i podejmować decyzje w dotyczących go sprawach. Wspierajcie wszystkie jego decyzje, żeby wyczuł to wspomaganie i poczuł się bezpiecznie. Natomiast wielu rodziców podejmuje decyzje za dziecko, uważając je za jeszcze niezdolne do dokonania prawidłowego wyboru i pozbawiając je możliwości nauczenia się czegoś.

Pozwólcie dziecku na samodzielne decyzje – nawet, jeżeli popełni jakiś błąd, to będzie mogło czegoś się nauczyć na swoich porażkach. Jednak upewnijcie się jednocześnie, że taka swoboda wyboru nie jest dla niego nazbyt frustrująca.

Popierajcie samodzielność dziecka

Zawsze należy zachęcać dziecko do samodzielności. Na przykład, jeżeli chce posprzątać pokój czy zrobić coś własnoręcznie, zaproponujcie mu, by zajęło się tym samodzielnie, bez waszej pomocy. To upewni je, że wierzycie w jego zdolności i liczycie się z jego zdaniem. To właśnie jest klucz do wychowywania pewnych siebie dzieci. Im więcej rodzice okazują, że wierzą, że dziecko zdolne jest samo poradzić sobie z trudnościami, tym bardziej prawdopodobne, że naprawdę da radę i nabierze większej pewności siebie.

Artykuł ze strony "Wychowanie dziecka"